Gimnazja

Home » Warsztaty » Gimnazja

Spotkania z uczniami

 
Warsztaty dla uczniów gimnazjów

“Asertywność – moją cechą.” (90 min.)
 
Spotkanie ma charakter warsztatu asertywności w sytuacjach codziennych, trudnych i zagrażających. Ukazuje postawę asertywną jako wartość i prawo każdego człowieka. Poszerza horyzonty pojęcia asertywności nie tylko jako umiejętność odmawiania. Podkreśla świadomy wybór asertywności jako umiejętności. Wskazuje komunikaty asertywne oraz zawiera panel ćwiczeń.

 
„Szakal i żyrafa.”

Warsztat wg. metody „Nonviolent Communication – Porozumienie bez przemocy” M.B. Rosenberga. Metoda prowadzi do całkowitego wyeliminowania lub co najmniej ograniczenia możliwości wystąpienia przemocy w dialogu w jakiejkolwiek formie, psychicznej lub fizycznej. Szakal to metafora postawy szeroko pojmowanej przemocy, braku szacunku dla uczuć i potrzeb innych, ukierunkowany wyłącznie na osiągniecie celu. Żyrafę Rosenberg zaadoptował jako metaforę postawy odmiennej, ponieważ to roślinożerny ssak o ogromnym sercu, spoglądający na świat z szerszej perspektywy.

 
“Oddać wolność.” (90 min.)

Warsztat o uzależnieniach od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych środków psychoaktywnych i skutkach tych uzależnień. Zajęcia prowadzone w świetle ukazania wartości wolności osoby ludzkiej oraz skutków zniewolenia, jakim jest uzależnienie. Uświadomienie wartości zdrowia i wolności, która nie oznacza “mogę wszystko.”

 
“Oddać ster.” (90 min.)

Warsztat o uzależnieniach behawioralnych (od czynności) i skutkach tych uzależnień. Ukazanie przykładowych uzależnień (od komputera, Internetu, gier, hazardu, telefonu, portali społecznościowych, od drugiego człowieka, pornografii i zachowań seksualnych, zakupów, jedzenia, wizerunku, opinii, emocji. Omówienie przyczyn tego problemu i wskazanie, gdzie można szukać pomocy.

(Rodzaje omawianych uzależnień czynnościowych ustalane są wcześniej w porozumieniu z pedagogiem szkolnym i dostosowane do grupy wiekowej uczniów.)

 
“Dopalacze – wypalacze.” (90 min.)

Spotkanie ma na celu uświadomienie zagrożenia dopalaczy dla zdrowia i życia. Uświadomienie skutków w sferze psychicznej – emocjonalnej i osobowościowej oraz w sferze organicznej – nieodwracalnych zmian w organizmie szczególnie w mózgu i układzie nerwowym. Odpowiemy na pytania – Gdzie kryją się dopalacze? – Dlaczego należy uważać na tzw. produkty kolekcjonerskie, kadzidełka, środki czyszczące, rozpałki do grilla i pieca, amulety, talizmany, odczynniki chemiczne i inne “produkty nie nadający się do spożycia”? Program spotkania zawiera także pogadankę na temat mitów o dopalaczach.

 
„Cyberprzemoc” (90 min.)

Na spotkaniu uczniowie zrozumieją czym jest cyberprzemoc i jakie są jej formy. Poznają przyczyny stosowania cyberprzemocy oraz uczucia, jakie może budzić cyberprzemoc. Młodzież zostanie zapoznana z konsekwencjami dla ofiary i sprawcy tego rodzaju przemocy. Będziemy uczyć wypracowania prawidłowej reakcji na wypadek doświadczania przemocy w sieci (zarówno dla ofiary oraz świadka). Chcemy zwrócić uwagę na zachowania zmniejszające ryzyko doświadczania cyberprzemocy oraz wskazać, gdzie należy szukać pomocy.

 
„Moc bombowca na sportowca” (90 min.)

Spotkanie dla klas sportowych oraz szkół o profilu sportowym. Pogadanka dotyczy głównie obszaru wpływu środków psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, dopalaczy, napojów energetycznych i środków dopingujących) na organizm człowieka. W perspektywie szerszej obejmuje także omówienie skutków w sferze psychicznej.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij